HIV a rodina
Jedním ze způsobů, jak se HIV může přenést, je z matky na dítě. K přenosu přitom může dojít v průběhu těhotenství, při porodu nebo při kojení. Současný pokrok v medicíně dovede snížit pravděpodobnost přenosu na minimální úroveň (pod 1 %), pokud matka dosáhne nezjistitelné virové nálože a dítě dostává po porodu profylaktickou léčbu. Tato opatření je zapotřebí důsledně dodržovat.
Průběh těhotenství s HIV
V České republice prochází každá nastávající matka povinným testováním (skríninkem), při kterém se zjišťuje přítomnost infekce HIV. Díky němu je možné zachytit onemocnění včas a předejít možným komplikacím. Ženy, které již o HIV infekci věděly před početím, užívají léky na potlačení virové nálože, která je hlavním ukazatelem infekčnosti matky. Je vhodné s lékařem konzultovat záměr otěhotnět ještě před početím. U nově diagnostikovaných matek se začíná s léčbou co nejdříve. V období těhotenství je možná změna léků, aby byly bezpečné pro plod. Může dojít i k úpravě dávkování.
Průběh porodu a první měsíce po něm
Dříve platilo, že se porod vedl císařským řezem na jediném specializovaném pracovišti v ČR. Nyní je však možný i klasický (vaginální) porod – je ale zapotřebí, aby měla matka nezjistitelnou virovou nálož a porodnice byla připravena na porod matky s HIV. Dítě dostává po porodu profylaktickou léčbu, nejčastěji v podobě sirupu s léčivem zidovudin. Pomocí testů na včasný záchyt onemocnění je dítě testováno na přítomnost viru HIV v 1., 3. a 6. měsíci. Přítomnost protilátek se zjišťuje až do 18 měsíců – do té doby nemůžeme se spolehlivostí říct, že je dítě HIV negativní. Dítě ihned po porodu přechází na umělou výživu, není kojeno. Pokud by i přes tato opatření mělo dítě infekci HIV, další postup stran léčby včetně očkování je nutno konzultovat s infektology HIV center.
Rada rodičům
V dnešní době už je běžné, že HIV pozitivní osoby obou pohlaví mají děti HIV negativní. Klíčem k úspěchu je dosažení nedetekovatelné virové nálože, se kterou je možný přirozený sex za účelem zplození dětí. Ani zjistitelná virová nálož nemusí znamenat ohrožení plánů na potomstvo. V těchto případech se využívá metod asistované reprodukce, případně oplodnění in vitro.
Péče o dítě s HIV
Při péči o dítě s HIV není třeba žádných zvláštních opatření. Ve všech kolektivech je však nutno dodržovat běžná pravidla hygieny, naučit dítě mýt si před jídlem ruce. Sám si pečlivě mýt ruce po každém převlékání a přebalování dítěte (moč, stolice, zvratky) a po provedení jeho toalety. Zdravotnický personál naopak musí dodržovat odpovídající pravidla při odběru krve.
Školní docházka
Děti školního věku mohou navštěvovat školu, pokud to jejich zdravotní stav dovolí. Pro ostatní děti nepředstavují žádné nebezpečí nákazy. U žádného dítěte dosud nedošlo k přenosu virem HIV od jiného dítěte při běžném každodenním styku. Pokud dítě trpí závažnými projevy onemocnění, školní docházka se u něho nedoporučuje, a to kvůli nebezpečí infekce, která jeho organizmu s oslabenou imunitou hrozí od ostatních dětí v kolektivu, kde je zpravidla výskyt takových infekcí běžný.
Stránku připravila: Alice U