HIV a psychika
Život s chronickým onemocněním může být psychicky náročný. Péče o duševní zdraví je proto klíčová. Tento článek vám poradí, na co si dát pozor, kdy vyhledat odbornou pomoc a jaké podpůrné programy vám mohou pomoci překonat těžké chvíle.
Reakce na sdělení diagnózy
Zpráva o HIV pozitivitě může být emocionálně náročná. Dříve, než se s ní vyrovnáte, je zcela v pořádku, že můžete procházet stavy jako je
- popírání (“Tohle nemůže být pravda, spletli výsledky.”),
- hněv (“Kdo za to může?!”),
- smlouvání (“Dám všechny své peníze za jakýkoli lék, jen když mě nemoci zbaví.”),
- deprese (“Takový život pro mě nemá smysl...”).
Jednotlivá stádia se mohou a nemusí vyskytnout, jejich pořadí může být přeházené, protože reakce na sdělení závažné zprávy je individuální. Důležité je nedělat unáhlená rozhodnutí a vše řešit s chladnou hlavou.
Kde hledat pomoc
Cítíte-li, že je toho na vás hodně, vyhledejte pomoc psychologa.
Pokud vás budou napadat myšlenky ohrožující vaše zdraví nebo život, okamžitě využijte Linku první psychické pomoci na čísle 116 123 nebo chat linky psychické pomoci. Služba je zdarma z celé ČR a nonstop. V tomto případě není na co čekat.
Spolupráce s odborníky
V určité fázi života může být vhodné spolupracovat s odborníky na duševní zdraví – psychology, psychoterapeuty nebo psychiatry. Je to na místě, když se trápíte ve vztazích nebo dlouhodobě trpíte:
- poruchami soustředění
- poruchami spánku
- jste bez chuti na jídlo
- objevují se u vás halucinace, bludy nebo sebevražedné myšlenky
K nejčastěji řešeným duševním onemocnění patří deprese, úzkosti a závislosti.
Psychika hraje v našem životě důležitou roli, nenechme si jí narušit kvalitu života. Dlouhodobě neřešené psychické potíže mohou skončit tragicky. Nenechte se od poskytnutí odborné pomoci odradit předsudky lidí, kteří s duševními obtížemi nemají zkušenosti. Vyhledat odbornou pomoc může být někdy tím nejrozumnějším krokem, který můžete pro své zdraví udělat.
Naše společnost vám v tomto směru nabízí individuální terapeutickou podporu, program Kontakt+ a také program laické pomoci Buddy od lidí se stejnou zkušeností.
TIP: Vyhledejte si aktivity, které vás baví a uvolňují. Ať už je to čtení, sport, setkávání s přáteli nebo třeba kreativní koníčky. Pravidelná relaxace je pro vaše duševní zdraví stejně důležitá jako pravidelné užívání léků.
Stránku připravila: Veronika M