Sexuálně přenosné infekce, 3. díl - hepatitidy A, B, C
V tomto dílu seriálu se dozvíte více o žloutence typu A, B, a C. Jak se jednotlivé typy hepatitidy přenáší, jaké jsou příznaky a preventivní opatření.
A: Áčko, nemoc špinavých rukou
Přenos: především stolicí infekčního jedince tím, že se dostane do trávicího traktu druhé osoby (z neumytých rukou nebo prostřednictvím znečištěné vody či potravin). Výrazně méně sexuální cestou.
Příznaky: žaludeční a střevní problémy, problémy s kůží. Může se objevit žluté zbarvení kůže a očního bělma, někdy probíhá bezpříznakově. Nepřechází do chronického stadia a nezanechává trvalé následky. Inkubační doba je až 50 dní.
Prevence: důsledná hygiena, zvláště umytí rukou po použití toalety. V exotických zemích si nedávejte led do nápojů, ani nepijte místní vodu bez převaření. Očkování (patří mezi základní cestovatelská očkování) se provádí aplikací dvou dávek vakcíny s odstupem 6 až 12 týdnů.
B: Sexuálně přenášené béčko
Přenos: sexuální cestou prostřednictvím tělesných sekretů, prostřednictvím krve infikovaného jedince při sdílení injekčního vybavení, sdílením hygienických potřeb (zubní kartáčky, holítka).
Příznaky: postupně se rozvíjející únava, bolesti břicha, kloubů, zvracení. Může se objevit horečka a zežloutnutí. Inkubační doba je až 180 dní. U některých pacientů přechází onemocnění do chronické fáze, kdy dochází k cirhóze jater, která může vyústit v nádorové onemocnění. Tuto nemoc můžeme léčit, ale neumíme ji vyléčit.
Prevence: kondom při sexuálním kontaktu, nesdílení hygienických potřeb ani injekčního vybavení.
Vzhledem k závažnosti onemocnění doporučujeme nechat se preventivně naočkovat ve třech dávkách (od 1989 součást běžného očkovacího kalendáře). Druhá dávka se podává za měsíc po první a třetí dávka za šest měsíců po první dávce. Výhodné je očkování v kombinaci s vakcínou proti hepatitidě typu A.
Proti hepatitidám A a B se můžete nechat naočkovat v očkovacích centrech, na infekčních odděleních, u specialistů na cestovní medicínu anebo u praktického lékaře.
C: Céčko u injekčních uživatelů drog
Přenos: stejným způsobem jako béčko.
Příznaky: probíhá často skrytě a bezpříznakově i řadu let. Může se rozvinout cirhóza jater, která může přejít do rakoviny jater. Inkubační doba je až 180 dní. Pokud je nemoc včas diagnostikována, může se až s 90% úspěšností vyléčit.
Prevence: podobná jako u béčka s jednou výjimkou – proti céčku zatím neexistuje účinná vakcína.
V checkpointech ČSAP vás můžeme otestovat na žloutenku B a C. Minimální doba od rizika je 3 měsíce, test se opakuje ještě po 6 měsících od rizika. Informace o testování najdete na www.hiv-testovani.cz.
Zdroj: https://bit.ly/Zloutenka_A, https://bit.ly/Zloutenka_B, https://bit.ly/Zloutenka_C
PŘIPRAVILA VERONIKA