phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

11 základních tipů jak žít s HIV

Dnes máme dispozici bezpečné a účinné léky na HIV, které mají málo vedlejších účinků a snadno se užívají. Díky nim lidé žijící s HIV mohou prožít dlouhý a plnohodnotný život. Žít s HIV je proces, ale může být snadnější, než si představujeme.

  1. Poznejte svůj status - Podle modelového odhadu z roku 2021 znalo svůj HIV status 83 % osob žijících s HIV v ČR. Ochrana vašeho zdraví začíná jednoduchým testem krve nebo orálního stěru.
  2. Spojte se s poskytovatelem zdravotní péče -Léčba HIV vyžaduje týmovou spolupráci. Vzájemně se respektující vztah s lékařem nebo zdravotní sestrou je hlavním klíčem k dobrému zdraví.
  3. Zahajte léčbu - Léčba HIV je snadnější a bezpečnější než kdy dříve. I když jsou možné vedlejší účinky, léčba prodlužuje zdraví a přežití a snižuje riziko přenosu HIV. Účinná léčba vám pomůže dosáhnout nedetekovatelné virové nálože. Kromě toho, že si udržíte zdraví, nezjistitelná virémie také znamená, že nemůžete HIV přenášet pohlavním stykem.
  4. Užívejte své léky - Vynechání dávek nebo neužívání léků podle předpisu může mít závažné následky. Pokud máte problémy s dodržováním léčebného režimu, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.
  5. Mluvte o vedlejších účincích - Léky na HIV mohou u některých lidí vyvolat nežádoucí účinky. V mnoha případech se nežádoucí účinky objeví, když někdo začne užívat antiretrovirotika nebo je změní, a časem odezní. Mezi příklady nežádoucích účinků léků na HIV patří nevolnost, zvracení, průjem, bolesti hlavy, závratě, únava a přibývání na váze. Kompletní seznam naleznete v informačních letácích léků, které užíváte. Pokud se u vás objeví nežádoucí účinky, které nemizí a ovlivňují kvalitu vašeho života, poraďte se se svým lékařem. Váš lékař vám může předepsat něco, co vám pomůže příznaky zvládnout, nebo změnit plán léčby.
  6. Získejte pomoc, kterou potřebujete - Potřebujete zdravotní pojištění, bydlení, příjem nebo jiné druhy pomoci? Požádejte o doporučení ke konzultaci se sociálním pracovníkem.
  7. Získejte co nejvíce informací - Čím více budete o HIV vědět, tím lépe pochopíte, proč jsou péče a léčba tak důležité. Můžete začít třeba na našem webu https://www.hiv-komunita.cz/.
  8. Najděte si podporu - Obklopte se rodinou a přáteli, kteří vám budou oporou v dobrých i zlých časech. Pomoci mohou také podpůrné skupiny a online diskusní fóra.
  9. Poznejte svá práva a povinnosti - Pokud si myslíte, že jste byli diskriminováni, nebo si nejste jisti, zda jste povinni sdělit svůj HIV status sexuálním partnerům, obraťte se na Českou společnost AIDS pomoc a zjistěte více.
  10. Přestaňte kouřit - Užívání tabáku výrazně zvyšuje riziko srdečních onemocnění a některých druhů rakoviny u osob žijících s HIV. Pokud jste ochotni přestat kouřit, může vám s tím pomoci váš poskytovatel zdravotní péče.
  11. Komunikujte - Váš lékař musí vědět, co se ve vašem životě děje. Užíváte drogy nebo alkohol? Užíváte jiné léky? Máte deprese nebo jste úzkostní? Máte problémy se spánkem, jídlem nebo sexem? Jediný způsob, jak vám může lékař pomoci, je, že ví, že máte nějaký problém.

Zdroj: https://www.poz.com/slideshow/tips-for-living-with...

Připravila Veronika